Thanks To All Who Participated in the Ale Riders Homebrew Competition

There were 78 entries judged and 71 registered participants, judges, and stewards.

PrintPrint This Page

Best of Show Winners

Best of Show – Beer

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Bud Molyneux
Co-Brewer: Derek Soukup
Badlands Berliner Weisse 17A: Berliner Weisse Brookings BrewKings
2nd Andrew Ayers
Co-Brewer: La Dayna Riggs
Equinox Brett Pale Ale 10A: American Pale Ale Lauter Day Brewers
3rd Thomas Birgenheir
Co-Brewer: Denis Birgenheir
Citra IPA 14B: American IPA

Winning Entries

Table 1: Lager (10 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Thomas Repas Bavarian Doppelbock 5C: Doppelbock
2nd Shawn Gross
Co-Brewer: Earl Lolley
Boozenator 5C: Doppelbock
3rd Bernie Peterson Dos Equis 1C: Premium American Lager -
HM Bernie Peterson Pilsner 2A: German Pilsner (Pils) -
HM Jason Berghammer Munich Helles 1D: Munich Helles

Table 2: Big Beers (5 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jared Young 100th Batch Barleywine 19C: American Barleywine Ale Riders

Table 3: Irish-English-Scottish (8 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Robert Hemphill Springs Brown 12A: Brown Porter Brew Brothers of Pikes Peak
2nd Andrew Ayers
Co-Brewer: La Dayna Riggs
Holy Haggis 80/- 9C: Scottish Export 80/- Lauter Day Brewers
3rd Brad Laudanskas English Pale Ale 8B: Special/Best/Premium Bitter Northern Hills Home Brew Club
HM Thomas Repas Scottish 80/- 9C: Scottish Export 80/-

Table 4: Hybrid & Light (7 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Thomas Repas Kolsch 6C: Kolsch
2nd Gabe Rensch Hefeweizen 15A: Weizen/Weissbier
3rd Kris Fenton Hefegirly 15A: Weizen/Weissbier
HM Joe Monks Barite Blonde 6B: Blonde Ale Northern Hills Home Brew Club

Table 5: American Ale (7 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Andrew Ayers
Co-Brewer: La Dayna Riggs
Equinox Brett Pale Ale 10A: American Pale Ale Lauter Day Brewers
2nd Tom Silbernagel
Co-Brewer: Jesse Scheitler
Single Hop Pale 10A: American Pale Ale
3rd Bernie Peterson Buffalo Xingu 10C: American Brown Ale -
HM Bud Molyneux
Co-Brewer: Derek Soukup
Prairie Pale Ale 10A: American Pale Ale Brookings BrewKings

Table 6: Stout (7 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Joe Monks Tarred And Feathered 13B: Sweet Stout Northern Hills Home Brew Club
2nd Andrew Ayers
Co-Brewer: La Dayna Riggs
Udderly Delicious Milk Stout 13B: Sweet Stout Lauter Day Brewers
3rd Tom Silbernagel
Co-Brewer: Jesse Scheitler
Rattlesnake Stout 13A: Dry Stout

Table 7: IPA (6 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Thomas Birgenheir
Co-Brewer: Denis Birgenheir
Citra IPA 14B: American IPA
2nd Thomas Repas IPA 14B: American IPA
3rd Tom Silbernagel
Co-Brewer: Jesse Scheitler
Pacific Rim IPA 14B: American IPA

Table 8: Belgian (13 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Andrew Ayers
Co-Brewer: La Dayna Riggs
Southern Hemisphere 16C: Saison Lauter Day Brewers
2nd Bud Molyneux
Co-Brewer: Derek Soukup
Screamin Saison 16C: Saison Brookings BrewKings
3rd Bernie Peterson LaPetite Orange 16B: Belgian Pale Ale -

Table 9: Wood Aged - Specialty (9 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Bud Molyneux
Co-Brewer: Derek Soukup
Badlands Berliner Weisse 17A: Berliner Weisse Brookings BrewKings
2nd Thomas Repas Raspberry Sour Weisse 23A: Specialty Beer
3rd Jeremy Evans Gunflint Trail Black IPA 23A: Specialty Beer Ale Riders
HM Tom Silbernagel
Co-Brewer: Jesse Scheitler
Prairie Darkness 23A: Specialty Beer

Table 10: FSHV (6 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Bud Molyneux
Co-Brewer: Derek Soukup
Powder Keg Stout 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer Brookings BrewKings
2nd Andrew Ayers
Co-Brewer: La Dayna Riggs
Holy Jalapeno 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer Lauter Day Brewers
3rd Joe Monks Lajitas Chile Ale 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer Northern Hills Home Brew Club
HM Chelsea Monks Feathered And Tarred 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer